Bonding po porodu

Pro mnohé nastávající rodiče úplně neznáme slovo. Někteří si představí, že bonding je to, když se po porodu položí dítě na pár minut na tělo matky.

Bonding po porodu považuji za velmi důležitou a přínosnou věc pro matku i miminko. Co to tedy vlastně je a jak to funguje?

Bonding se definuje jako proces utváření láskyplné vazby mezi dítětem a matkou. Probíhá od narození neustále. Nejlépe a nejsnáze probíhá v časné poporodní době

Poporodním bondingem myslíme ranný kontakt matky a dítěte ihned po narození, a to kůže na kůži v co nevětším rozsahu. Jakmile se miminko narodí, porodní asistentka nebo porodník jej položí matce na břicho. Žena má vyhrnutou košili, ve které rodila – kontakt je tedy kůže na kůži. Miminko je osušeno, ideálně kromě ručiček, a přikryto suchou teplou dekou nebo osuškou. Takto by novorozenec měl být u matky CELÉ DVĚ HODINY, pokud to samozřejmě stav matky i miminka dovoluje, ve kterých je ve stavu přirozeného bdění (pokud nebyl porod ovlivněn léky, které toto přirozené bdění utlumují). Je dobré, když se hlavička přikryje jen částečně, aby se z mázku, který na hlavičce je, mohly uvolňovat tzv. feromony.

To jsou přírodní chemické látky, které cítíme speciálním orgánem. Matka čichá hlavičku miminka, ať vědomě či nevědomě, a tím i jeho feromony a přirozeně se do něj zamilovává. Feromony vylučuje také matka a vnímá je miminko. Jsou vylučovány už do plodové vody, proto miminko dobře pozná, že je u své matky a cítí u ní bezpečí. Ženy vylučují větší množství feromonů právě v okolí bradavek, což pomáhá miminku (kterému je dopřáno ležet na matce bez přerušení, tj. bez odnášení k ošetření a bez oblékání a vázání do zavinovačky) zorientovat se a doplazit se k bradavce. Stejné feromony má z plodové vody na ručičkách, které právě z tohoto důvodu neotíráme, aby se miminko lépe orientovalo.

Jaké další účinky feromony mají? U matky je to proces zamilovanosti, který jsem už zmínila. Dále mají vliv na vylučování endorfínů a oxytocinu. U miminek mužského pohlaví se uvádí vliv na tvorbu testosteronu a vývoj mozku mužským směrem.

Shrnutí blahodárného účinku bondingu: Mírní novorozenecký pláč. Zvyšuje kardiorespirační stabilitu a zlepšuje termoregulaci novorozence. Kůže novorozence se kolonizuje bakteriemi matky. Zlepšuje tvorbu rané vazby. Zlepšuje úspěšnost kojení.

Pokud je zajištěn teplotní komfort miminka, nemá bonding negativní účinky. Je potřeba samozřejmě pohlídat, aby miminko nespadlo a aby mohlo volně dýchat. V některých porodnicích ze strachu ze syndromu náhlého úmrtí používají při bondingu monitor dechu, což je určitě lepší, než bonding zkrátit jen na pár minut, což se v některých porodnicích také děje.

A co otec dítěte? O něm zatím nebyla řeč, ale i ten k porodu a bondingu patří. Nabádám muže, pokud tak neučiní sami, aby se po porodu postavili k hlavičce miminka, aby se také načichali jeho feromonů. Pokud není možný bonding po porodu s matkou, většina porodnic vyzve otce dítěte, aby si sundal triko a dítě dají jemu. Také doporučuji mužům, kteří mají pocit, že se budou bát dítě vzít do ruky, aby mu neublížili, aby si jej doma dávali takto na tělo. Pro matku, otce i miminko je přínosné, pokud si nahaté miminko pokládají na kůži v průběhu celého šestinedělí.

Jsem komunitní porodní asistentka – specialistka na normální těhotenství, porod a šestinedělí a mou vášní je provázet ženy těmito životními etapami.