Můj příběh

Jsem komunitní porodní asistentka – odbornice na normální těhotenství, porod a šestinedělí a mou vášní je provádět ženy těmito obdobími. Věřím, že každá žena může prožívat své těhotenství harmonicky. Věřím také, že ženě je dána obrovská síla porodit své dítě bez vnějších zásahů a cizí aktivní pomoci. Většina žen tuto sílu a víru v sobě ale neobjeví, protože netuší, že tento obrovský dar mají. Většinová společnost nám říká něco jiného – těhotenství je plné problémů a porod je život ohrožující událost. Znáte to taky?

Věřím, že harmonické prožití těhotenství po tělesné i psychické stránce, je základem pro pohodový porod, zdravé a klidné miminko a spokojenou matku. A to je cílem mé práce, kterou dělám s radostí a když sleduji výsledky, naplňuje mě to hlubokým pocitem smyslu, uspokojení, ale i pokory.

Setkávám se s ženami, které jsou zklamané přístupem gynekologa v těhotenské poradně a s ženami, které mi líčí svůj první porod jako strašný zážitek – třeba „jen“ proto, že personál porodnice nekomunikoval empaticky, nenechal je v klidu se pohroužit do sebe, vyrušoval neustálými otázkami apod. O zásazích do porodu ani nemluvě. Tyto ženy za mnou přicházejí a tentokrát to chtějí prožít jinak. Chtějí prožít těhotenství v klidu a porodit miminko vlastní silou, bez zbytečných zásahů.

Poznáváte se v tom také? Já sama, když si vzpomenu na své první těhotenství, tak se poznávám v líčení mnoha žen. Byla jsem asi dva roky po studiu porodní asistence s praxí na novorozeneckém oddělení a myslela jsem si, že všechno vím a se vším si poradím. Změny hormonálních hladin ze mě ale udělaly ženu, která toužila být středem zájmu, být opečovávaná, toužila, aby se o ni někdo zajímal. Chodila jsem poctivě do těhotenské poradny, kde to celé i se zápisem trvalo asi pět minut. Pokud jsem měla nějaký problém, o kterém jsem si myslela, že by o něm měla lékařka vědět, musela jsem dávat pozor, abych nepromeškala příležitost to ze sebe vyklopit, než řekne: Další! Moje problémy ale házela pod stůl – např. když jsem řekla, že jsem hodně unavená a snadno se zadýchávám a bylo mi jasné, že i přes snahu mít dostatek železa ve stravě, mám chudokrevnost, dověděla jsem se, že je normální být unavená, že jsem přece těhotná! Přestože jsem si s těmi věcmi dokázala poradit sama, cítila jsem se frustrovaná, naštvaná a zklamaná tím nezájmem o moje potíže a přání. Pak už naštěstí přišel porod, který byl pro mě třešničkou na dortu – byl tak krásný a emočně silný, že mi dal brzy zapomenout na vše negativní, co jsem prožívala před tím.

Mezi prvním a druhým těhotenstvím jsem pak takříkajíc ušla kus cesty a druhé těhotenství, porod i šestinedělí jsem prožila pohodově a pozitivně a utvrdilo mě to v tom, že zde chci být pro ženy, které to chtějí jinak. Udělala jsem tedy ten krok do neznáma a stala jsem se komunitní porodní asistentkou.

Provázím ženy těhotenstvím, kdy věnuji pozornost jejich fyzickým i psychickým steskům a společně je vylaďujeme, připravuji ženy k porodu a provázím je porodem samotným a na poporodních návštěvách v domácnosti podporuji, radím a harmonizuji jejich šestinedělí.

Ve své práci vycházím z let, kdy jsem pracovala na porodním sále, oddělení šestinedělí a na novorozeneckém oddělení a z celoživotního vzdělávání od zkušených místních i zahraničních porodních asistentek.

Věřím, že mám co předat. To, co jsem se dosud naučila i to, co se budu neustále učit dál. Věřím, že Vám mohu pomoct prožít těhotenství harmonicky, bez zbytečných potíží, probudit ve Vás víru ve vlastní ženskou sílu a připravit Vás na krásný a silný zážitek porodu.

Kontaktujte mě

V případě zájmu o mé služby se neváhejte na mě obrátit - nejlépe emailem. Telefonáty vzhledem k povaze své práce nemohu často přijmout. Děkuji za pochopení.